Kristína Dugovičova a Jaroslava Jančíková: Umenie sa nosí

Pozývame vás na netradičnú letnú výstavu v mini Art s názvom ,,Umenie sa nosí”, kde nám autorky ukážu, ako sa dá prepojiť výtvarné umenie a móda.

Vernisáž: 12.07.2017 o 18:00 v priestoroch mini Art – prvé poschodie vľavo budovy YMCA na adrese Karpatská 2 v Bratislave.

Tešíme sa na vás!

FB udalosť:
https://www.facebook.com/events/1322927467823126/

—————————

Výstava poníma diela dvoch žien, ktoré spojil vzťah k výtvarnému umeniu a móde. Názov výstavy ,,umenie sa nosí” odráža ich snahu prepojiť výtvarné diela s módnym priemyslom a vytvoriť tak značku oblečenia s názvom Yoginess. Túto značku tvorí ponuka funkčných odevov primárne určených pre nadšencov jogy. Proces výroby spočíva v prenášaní malieb a ilustrácií autoriek digitálnou technikou na elastickú látku, z ktorej sú neskôr zhotovované funkčné modely oblečenia.

Kristína Dugovičova
Je inšpirovaná pri svojej tvorbe predovšetkým prírodou. Zachytáva podmorský a povrchový svet v živých farbách, ktoré dodávajú jej obrazom dynamickú energiu. Zobrazuje krásu prírodného prostredia ako veľké “dobrodružstvo”, ktoré je optimistické a príjemné, i keď realita môže byť častokrát iná. Jej tvorba je snová, romantická a pozitívna, vychádzajúca z landscape (krajinných) fotografií.

Do obrazu vstupuje na etapy. Prepája vrstvenie farieb so samotným nalievaním, ktoré dotvára rôznorodými prvkami.

Aktuálna výstava v galérii mini Art zobrazuje autorkinu tvorbu za posledné dva roky. Spolu tvorí 10 obrazov, pričom každých päť prislúcha jednému roku.

Jaroslava Jančíková
Študovala umelecké gymnázium vo Zvolene. Neskôr sa rozhodla ísť cestou marketingu, no vzťah k výtvarnej tvorbe u nej pretrval.

Diela, ktoré môžete vidieť na výstave, vznikli v priebehu posledných mesiacov.

Jej tvorba je charakteristická zobrazovaním prírodných výjavov fauny, ktorá je pre ňu najväčšou inšpiráciou. Autorkin umelecký prejav je výrazne ovplyvnený jej záľubou v detskej ilustrácii slovenských aj svetových autorov. Diela zobrazujú najmä živočíchy, ktoré sú charakteristické pre tatranskú oblasť. Prvé maľby zobrazujú zvieratá štylizované vo farbách prirodzených pre ich prostredie, pričom postupom času sa do obrazov vkráda viac fantázie a farby prostredia postáv nadobúdajú skôr symbolický charakter.