Lea Kálazi, REVELATION/ODHALENIE, reinterpretácia Diane Arbus

Lea Kálazi, REVELATION/ODHALENIE, reinterpretácia Diane Arbus
Lea Kálazi, REVELATION/ODHALENIE, reinterpretácia Diane Arbus

Pozývame vás na výstavu autorky Lea Kálazi, študentkou 3. ročníka Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na katedre fotografie a nových médií (ateliér Laboratórium fotografie, prof. Ľubo Stacho).

Výstava sa skladá zo 7 ks fotografií v bielych rámoch a paspartách, inšpirované výstavami Diane Arbus.

Výstava potrvá do 24. februára, nájdete nás na prvom poschodí budovy YMCA (Karpatská 2), číslo dverí 142-3.

Lea Kálazi:
Vo svojej doterajšej tvorbe sa posledné roky sa venujem hlavne dokumentárnej fotografii. Zaujímajú ma hlavne autori, osobnosti fotografie, ktorí zobrazujú niečo doposiaľ nefotografované, šokujúce akou bola napríklad aj Diane Arbus. Jej tvorbou sa výrazne inšpirujem a posúvam ju do podoby súčasnej dokumentárnej fotografie zachytávajúcej autentický obraz danej spoločnosti. Dianin prístup bol do značnej miery nový a obohatil fotografiu o iný pohľad na krutú realitu života, často aj pohľad, ktorý divákov odpudzoval, pretože ukazoval aj tie stránky života, ktoré málokto chcel vidieť. Navštevovala som podobné miesta ako ona (travesti show, cirkus, domov dôchodcov, maškarné plesy atď.) a čakala na autentické situácie, ktoré pôsobili svojim spôsobom bizarne a šokujúco. Pozornosť vo mne vyvoláva hlavne zvedavosť stretnúť sa s týmito svojskými osobnosťami a spoznať ich príbehy. Moje fotografie sú na rozdiel od Diane farebné, fotografované na film 6×6 cm.

Ďalším pre mňa veľmi zaujímavým a pre fotografiu prínosným fotografom je Wegee, americký fotograf vrážd a zločinov, ktorým som sa tiež inšpirovala pri projekte o Obchodnej ulici
v Bratislave kde som fotografovala nočný život tejto rušnej a veľmi frekventovanej ulice, ktorú som zachytila s humorom, ktorý ako hlavný prvok poukazoval na jej záporné stránky a zobrazoval jej pravdivý charakter.