Výstava: Mária Sládečková – Potulky mestom

Výstava: Mária Sládečková - Potulky mestomPozývame vás na prvú tohtoročnú výstavu galérie mini Art, ktorá bude zároveň naša jubilejná päťdesiata.

Predstaví sa nám študentka Ateliéru voľnej grafiky a ilustrácie, Mária Sládečková.

Vernisáž: 07. 02 2018 o 19:00
Adresa: Karpatská 2, prvé poschodie vľavo

Výstava potrvá do 22. februára 2018.
Galéria je otvorená od utorka do nedele medzi 17:00 a 20:00.

FB udalosť
————————————-

Študentka Ateliéru voľnej grafiky a ilustrácie, Mária Sládečková, predstavuje na svojej prvej výstave sériu linorytov pod názvom „Električka“, ďalej grafické listy a rovnomennú autorskú knihu „Zasa ty?“ a v neposlednom rade denníkový záznam života v meste v podobe skíc a krátkych textov. Ako „cezpoľná“ trávi veľa času cestovaním po meste peši i v dopravných prostriedkoch a je citlivou pozorovateľkou svojho okolia. V jej prácach sa vynárajú nielen známe miesta Bratislavy, ale predovšetkým existenciálne otázky mestského človeka.

„Električka“ je sériou analytických portrétov cestujúcich, nedobrovoľne zdieľajúcich spoločný osobný priestor vo vozni plnom hlukov a pachov, pričom ich fyzická blízkosť stojí v ostrom kontraste s odťažitosťou ich výrazu. Klaustrofobická prehliadka neznámych tvárí „spoza skla“ v dlhom slede okien s neurčitým pozadím do istej miery poodhaľuje naučenú masku zatvrdnutosti, na ktorú sme si vo verejnom priestore už zvykli.

Autorská kniha „Zasa ty?“ je do určitej miery komiksovým záznamom potuliek mestom, ale predovšetkým záznamom duchovnej cesty vyrovnávania sa s minulosťou. Je osobnou výpoveďou, ktorú však autorka spracúva s humorom sebe vlastným a v konkrétnych kulisách mesta rozpráva univerzálne zrozumiteľný príbeh o zmierení sa s nezmeniteľným.

Okrem grafických techník Mária pracuje i s najprirodzenejším záznamníkom vizuálneho umelca – skicou. Súčasťou výstavy je tak aj symbolická „autorská cesta“ uchopenia motívov pomocou kresby. Inštalácia, tvorená autorkinými skicami a textovými záznamami situácií z ulice, svojou organickou chaotickosťou kopíruje panoptikum mesta.

Jana Babušiaková